Ультразвукове дослідження в гінекології та акушерстві

Ультразвукове дослідження (ехографія) є одним із сучасних розповсюджених методів діагностики. Метод заснований на використання фізичного феномена, сутність якого полягає в тому, що випромінюваний генератором ультразвуковий пучок (сигнал) при відбиття від тканин, що відрізняються друг від друга своєю щільністю, змінюється. Відбита частина ультразвукового променя попадає на перетворювач і перетворюється в електричні коливання, добре видимі на екрані. Це дає можливість відтворити структуру досліджуваного органа й визначити його розміри. УЗІ використають для діагностики маткової вагітності, позаматкової вагітності, міоми матки, наявності ВМС у порожнині матки, эндометриоза, полікістозних яєчників, безплідності, пухлин і кист яєчників. Останні моделі апаратів настільки вдосконаленні, що використаються для контролю за ростом фолікула в яєчниках, процесом овуляції, дозволяють визначати товщину эндометрії (слизової матки), виявити його гіперплазію, поліпи.

Протипоказань даний метод не має, абсолютно безболісний і нешкідливий. Підготовка до дослідження полягає в наповнення сечового міхура. За 1 годину до процедури необхідно випити 1 літр рідини (але не газованої). При необхідності екстреного обстеження сечовий міхур заповнюють через катетер. Використання піхвового датчика дозволяє діагностувати патологію без наповнення сечового міхура. На це дослідження не впливає ожиріння та спаєчний процес у малому тазі. Метод дає можливість діагностувати процеси, розташовані за матки, запальні утворення придатків матки, що за допомогою звичайних датчиків зробити неможливо. Перед дослідженням піхвовим датчиком сечовий міхур спорожняється.

УЗІ Щитовидної Залози

УЗІ, ультразвукове дослідження, щитовидної залози - методика, що дозволяє оцінити обсяг щитовидної залози, а так само наявність структурних змін у її паренхімі (тканини).

За допомогою ультразвукового дослідження можна виявити наявність у товщі залози вузлів, їхні розміри, кількість, структуру, ступінь васкуляризації, наявність або відсутність капсули. Так само УЗІ щитовидної залози здатно виявити кісти, кальцинати, фіброзні зміни. При виконання УЗІ можна запідозрити аутоіммунную патологію щитовидної залози (вимагає лабораторного підтвердження).

Тому що щитовидна залоза - поверхово розташований орган і легко доступний візуалізації (обстеженню), після проведення УЗІ щитовидної залози, у більшості випадків немає необхідності в проведенні інших методах візуалізації (наприклад комп'ютерної томографії). Іншими словами, діагностична цінність УЗІ щитовидної залози й комп'ютерна томографія щитовидної залози однакова.

УЗІ Молочних Залоз

Найпоширенішим методом дослідження молочних залоз є ультразвукова маммологія. Показання до УЗІ молочних залоз:

  • Діагностика кіст й утворень у молочній залозі, виявлених при пальпації й рентгенівської маммографії
  • Обстеження молочних залоз, у жінок старше 30 років
  • Оцінка стану силіконових протезів молочних залоз
  • Обстеження грудних залоз у чоловіків
  • Як доповнення до рентгенівського маммографії в групі жінок предменопаузального періоду

Протокол УЗІ при маммографії включає кілька обов'язкових пунктів

  • Оцінку тканин, що формують молочні залози
  • Ступінь чіткості диференціацій тканин, що формують молочні залози
  • Стан паренхіми й молочних проток
  • Наявність утворень або ділянок (зон) з порушеної эхоархітектонікой
  • Ехографічний опис виявлених змін відповідно до віднесення їх до дифузійних або осередкових форм поразки молочних залоз.
  • Ультразвукове дослідження печінки, підшлункової залози, селезінки

    Ультразвукове дослідження печінки, підшлункової залози, селезінки дослідження органів і тканин за допомогою ультразвукових хвиль. Проходячи через тканини різної щільності, а точніше через границі між різними тканинами, ультразвук по різному відбивається від них. Спеціальний приймаючий датчик фіксує ці зміни, переводячи їх у графічне зображення.

    При дослідженні органів черевної порожнини оцінюють печінка, жовчний міхур, підшлункову залозу, бруньок, селезінки, заочеревинний простір, судини. Оцінюються розміри органів, їхня внутрішня структура, розташування, наявність додаткових утворень, запальних змін і вогнищ, виявляються зміни, типові для хронічних захворювань і травматичних ушкоджень. Дослідження органів черевної порожнини проводитися натще (попередній прийом їжі не раніше чим за 6-8 годин до дослідження), ранком. З раціону на 1-2 дня виключаються бобові, сирі овочі, чорний хліб, молокою При похилості до газоутворення рекомендований прийом активованого вугілля по 1 таблетці 3 рази в день, інших ентеросорбентов, фесталу. При наявності в пацієнта цукрового діабету допустимо легкий сніданок (теплий чай, підсушений білий хліб).


    Назад